Vytlačiť

My neprázdninujeme!

on .

Prázdniny sú už nenávratne stratené a realita školského roku opäť začala. Pre niektorých z vás mohol byť vstup do dobre známeho systému krutým prebudením zo sna večného oddychu, no pre nás sa stal len plynulým prechodom do iného prostredia. My sme totiž nezaspali na vavrínoch a slnečné dni sme si užívali popri práci na sebe a svojom talente v spoločnosti rovnako angažovaných umelcov.

 

   Poviete si - workoholizmus. Alebo len pokrútite hlavou nad našou neschopnosťou oddychovať. Viete čo? Úplne vás chápeme. Leto je podľa väčšiny obyvateľstva najkrajšie ročné obdobie a my ho premárnime akýmsi premýšľaním, vrzúkaním, či poskakovaním. Je to naozaj neľudské. Celý školský rok drieme, aby sme mali na vysvedčení samé jednotky (čo sa nám zväčša aj tak nepodarí) a ešte aj zanevrieme na príjemné posedenie pri ohníku v spoločnosti priateľov a (ne)alkoholických nápojov. Všetci „akože normálni” študenti sa ulievajú čo najviac už cez rok a ani im nenapadne, čo i len prstom pohnúť pre tú školu a pre umenie. Tak prečo nie my? Prečo by sme si my, neprázdninujúci, nemohli užívať? Prečo by sme aspoň raz nemohli byť egoisti, myslieť na seba, na svoje telo, na svoju myseľ, na svoje plné bruško? Mohli sme pribrať šesť kíl, nie dve kilá schudnúť! Mohli sme spraviť round trošku pomalšie, veď v škole to pochopia. Mohli. Ale nechceli sme.
   Nás, pisateľky tohto článku, cez prázdniny zamestnávali hlavne účasti na divadelných festivaloch. Ak dobre rátam, boli tri. K nim patrili workshopy s nocami, ktoré končili iba kvôli ľudskej únave, ďalej knihy - nielen s príbehmi, filmy - nielen komerčné, cvičenia kvôli kondícii, stránky s vysokými školami a s tým súvisiace depresie. Boli momenty, keď sme sa opúšťali a mysleli sme si, že sme naozaj jediné, čo toto cez horúce dni riešia. No dúfali sme, že to tak nie je. A bola to pravda.
   Začali sme sa pýtať spolužiakov, či mali s umením cez dni voľna rande. Reakcie boli rôzne. Od nechápavého: ,,Nie?!” až po: ,,No, kde mám začať?” Boli sme trocha sklamané, že skupina s odmietavým postojom bola väčšia, ale uvedomili sme si, že by sme mali byť vďačné aj za tú hŕstku ľudí, ktorí nám rozumejú.
Muzikálová súťaž, natáčanie seriálu, návšteva muzikálov v Londýne, účasť na Cyrilo- Metodských slávnostiach, skúšky v divadle, tanečné festivaly, koncerty, tábory, spievanie, krúžky herectva, komparz, písanie vlastnej tvorby a mohli by sme ešte nemalú chvíľku pokračovať. Takže nie sme jediné, ktoré dychtivo vyhľadávajú umenie! Síce by možno práve túto hŕstku bolo dobré aspoň cez leto priviazať k posteli a tlačiť do nej čipsy. Ale, čo ak je správne, že sme sa týmito spôsobmi takto angažovali a snažili sa využiť čas čo najefektívnejšie? Nerobili sme to kvôli škole. Práve to, že sme tvorili aj mimo školského roka potvrdzuje, že umenie je neodmysliteľná súčasť nášho života a spájame sa s ňou len kvôli našej vášni a nášmu chceniu.
   Nie je to len naša domnienka, že sa nám takto bude žiť lepšie. Na našej strane stoja mnohí známi a múdri ľudia. Napríklad istý pán Thomas Robert Gaines sa raz vyjadril takto: “Je dobré snívať, ale lepšie je snívať a pracovať. Viera je mocná, ale činy spolu s vierou sú mocnejšie.” Preto sa pýtame teraz všetkých, čo cez prázdniny zaháľali: „Čo ste spravili pre svoj sen?“
   Možno chcete byť úžasným hercom, tanečníkom, muzikantom, či spevákom alebo čímkoľvek iným. O tom ale snívajú milióny ďalších. A snívanie nikoho slávnym neurobilo. Okrem toho, umenie nie je o sláve a osobne si myslíme, že tí, ktorí sa naň pozerajú cez okná jasu, nikdy nepocítia jeho pravú podstatu a hĺbku. Pretože umenie v akejkoľvek podobe je podstatou vesmíru a vyjadrením vás samotných. Treba ho pozorovať, skúmať a zisťovať, kde je jeho hranica, či ten pravý vstup pre vás. Môže k vám prísť samé, môže sa vás dotknúť, ale kým ho sami nehľadáte, nestanete sa jeho súčasťou. Nachádzate, poznávate a skúšate ho aj vy?

   Áááááá – poznámočka na záver... Toto nebol náš posledný postreh o neprázdninovaní. Príďte a porozprávajte nám, ako ste pracovne trávili toto leto. Každý, kto sa ohlási, bude uverejnený v nasledujúcom článku.

L&N

Kontakty školy

tel.: 037/652 35 18
mobil: 0905 831 505
mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

>> zobraziť všetky kontakty